Cyfrowe Repozytorium Lokalne Poznania

Realizacja strony internetowej dla Cyfrowego Repozytorium Lokalnego w Poznaniu

W ramach programu rządowego KULTURA+ ustanowiono priorytet Digitalizacja, którego głównym celem jest przeniesienie na nośniki cyfrowe materiałów przechowywanych na tradycyjnych nośnikach analogowych (rękopisy, druki, książki, zdjęcia, negatywy, nagrania audio, filmy), zorganizowanie sieci profesjonalnych repozytoriów cyfrowych oraz cyfrowe upowszechnianie zdigitalizowanych zbiorów za pośrednictwem Internetu w postaci cyfrowych muzeów, bibliotek, archiwów, rejestrów, ewidencji, kolekcji zabytków i wortali audiowizualnych.

 

Poznań jako jedno z pierwszych miast w Polsce otworzył takie wirtualne muzeum. Jeszcze w budowie, ale niektóre kolekcje już są dostępne. Prezentowane są materiały gromadzone w poznańskich bibliotekach, muzeach, teatrach, galeriach, centrach kultury, zbiory Międzynarodowych Targów Poznańskich i zbiory prywatne. W przyszłości na portalu będzie można posłuchać archiwalnych nagrań, obejrzeć spektakle teatralne, filmy i pokazy multimedialne.

 

Zadaniem Mykk było stworzenie aplikacji, dzięki której materiały te zostaną udostępnione w Internecie. W tym celu stworzyliśmy portal internetowy prezentujący niezliczone kolekcje zdjęć i zeskanowanych dokumentów, a także mechanizm publikowania materiałów przez wydawcę. Od strony wizualnej zaprojektowaliśmy minimalistyczny layout, kładąc nacisk na prezentację zdjęć stanowiących kluczową zawartość serwisu. Istotnym elementem wdrożenia było stworzenie rozbudowanej wyszukiwarki kolekcji umożliwiającej łatwo i szybko przeszukiwanie dużych ilości zarchiwizowanych obiektów.

 

Nasza współpraca z Wydawnictwem Miejskim Posnania (realizator projektu) trwa i będzie owocować w rozbudowę portalu o kolejne materiały i funkcjonalności, które ułatwią użytkownikom przeglądanie cyfrowych materiałów.


Adres: www.cyryl.poznan.pl